Pucio zostaje kucharzem, czyli o radości z jedzenia

Książeczki kierowane do dzieci, powinny charakteryzować się tym, że oprócz tego, że mają sprawiać dziecku radość, mają dać mu chwile rozrywki, to powinny być tworzone w oparciu o doświadczenia i rozwój, którego, szczególnie małe dziecko, potrzebuje. Dokładnie z takiego założenia wychodzi autorka opowiadań dla dzieci o małym bohaterze imieniem Pucio. Marta Galewska-Kustra stworzyła książki, w których mali czytelnicy mają okazję doświadczać tak, jak ich bohater, codziennych czynności, nowych okazji do poznania nieznanego i nauki tego, co do tej pory mogło być niejasne czy nieznane. W nowej książce – Pucio zostaje kucharzem, czyli o radości z jedzenia, autorka daje okazję do poznania czynności, jaką jest wizyta w restauracji.

Książki Marty Galewskiej-Kustry jako doskonała lektura dla dziecka

Cała seria oparta na krótkich opowiadaniach, dodatkowo w barwny sposób ilustrowanych, to doskonała okazja dla zabawy i nauki dla dzieci. Powoli cała seria staje się kultowa, a ulubiony bohater młodych czytelników – Pucio, stał się już jednym z ulubionych współcześnie fikcyjnych postaci. To chłopiec, przedszkolak, który poprzez codzienne doświadczenia, ma okazję poznawać nowe rzeczy. Dla dzieci to jednak również okazja do przećwiczenia, często wielu niezrozumiałych zwrotów, z którymi być może spotykają się pierwszy raz.

Pucio dorasta wraz ze swoimi czytelnikami, co również stanowi fenomen w świecie tego typu opowiadań. Dzięki temu, dziecko na każdym etapie życia, może utożsamiać się ze swoim bohaterem.

Pucio zostaje kucharzem, czyli o radości z jedzenia – treść

W tym opowiadaniu, dziecko poznaje nową czynność, jaką jest wizyta w restauracji. Pucio oraz czytelnicy mogą dowiedzieć się, że jedzenie tutaj, może różnić się nieco od tego, do którego są przyzwyczajeni w domach. Oczywiście wszystko smakuje idealnie, a dodatkowo, wygląda przepysznie. Pucio dostaje również przepis na domowe placuszki, które również młodzi czytelnicy wraz z bohaterem, mogą przygotować w swoich domach.